• 05077610105
  • info@adanaocaktamiri.com

Benmari Nedir ?

Benmari Nedir ?

 Elektrikli Sanayi Ocakları Nelerdir ?

Evlerde kullanılan siyah tabanlı elektrik resistansının üzerinden elektrik akımı geçmek suretiyle elde edilen ısıyı üzerinde bulunan siyah taşa iletip oradan da mutfak ekipmanı olan, tencere, kazan veya daha başka bir malzemeye veren ocaklar evlerde ihtiyacımızı elektrik enerjisi ile gideren özel amaçlı üretilmiş malzemelerdir. Sanayi tipi kullanılacak ocaklar bu şekilde kullanımı mümkün değildir. Pek fazla elektrik ile çalışan sanayi ocağı tarzında kullanım mevcut değildir.

Sanayi yani endüstriyel mutfakta zaman kavramı çok önemlidir. Mutfakta bulunan aşçılar zaman ile yarışmakta ve az zamanda çok ve çeşitli yemek çıkarmaya gayret etmektedirler. Bu durumda sadece elektrik ile çalışan ocakların kullanımı pek yaygın değildir.

Özel olarak üretilen gazlı ve elektrikli ocaklar bulunmaktadır. Yemeği gazlı ve elektrikli olarak pişirip, sıcaklığı elektrikli termostat sistemiyle sabit tutup, yemeğin yanmasını ve olumsuz bir durum almasını engellemektedir.

Elektrikli Benmari en çok kullanılan endüstriyel bir mutfak ekipmanıdır. Amacı yemeklerin soğumasını önlemektir kısaca. Sadece yemekleri sıcak tutmak amacıyla benmari Cateringlerde, yemekhanelerde, fabrika, okul gibi toplu yerlerde kullanılmaktadır. Elektrik ile çalışan modelleri olup gazla da çalışanları bulunmaktadır. Benmari çok çeşitli olup, aynı anda büyük tekne adı verilen kaplara birden fazla yemek konabilmektedir. Bunlar yemeğin uzun süre sıcak ve taze kalmasına olanak sağlamaktadır. Hem de yemeğin yanmasını veya kurumasını da engellemektedir. Isıtıcı yüzey ile yemekler arasında su  bulunmaktadır. Suyun buharı ile yemekler sıcak kalıp hemen soğumazlar. Ancak benmari kapatılırsa su soğur dolayısıyla yemekte soğuyacaktır. Isınan su ortamda yüksek nem oluşturmakta ve yemeklerin kuruması önlenmektedir. Benmari çeşitlerinde önü raflı olan modelleri de bulunmaktadır. Bunlar kullanıcılar açısından hizmet kolaylığı sağlamaktadır. Çeşitli yardımcı hizmet ekipman ve sarf malzemelerinin yerleştirilip insanların kullanımına sunulmaktadır. Bu şekilde alandan ve benmarinin daha etkin kullanılmasına olanak sağlanmış olur.

Benmari seçiminde en önemli nokta ihtiyaç duyulan şekilde olmasıdır. Bundan kasıt ise, yerinizin ölçüsü, kaç çeşit yemek sergilemek istemeniz ve ısıtmayı elektrik mi yoksa gaz ile mi yapılacak olmasıdır.

Bulunduğunuz yerde doğalgaz bulunuyor ise seçilecek olan benmari’nin doğalgaz’a uyumlu ve aparatlarının bulunuyor olmasıdır.

Gazlı ocaklar ile yapılan çalışmalarda günlük bakımlarının yerine getirilmesi önem arz eder. En önemlisi hepimizin tahmin edeceği gibi gaz kaçaklarının bulunup bulunmamasıdır. Günlük kaçak testi yapılması sizin güvenliğiniz açısından büyük hayati tehlikelerin oluşma riskini en aza indirecektir.

Her türlü alet ve ekipman tamir ve bakımında mesleki tecrübe ve yetkinliklere sahip olan ehil kişileri seçmeniz size iş kalitesi açısından fayda sağlayacaktır.

Adana ocak tamiri olarak benmari ve diğer ocaklarınızın tamirini biz üstleniyoruz.

Aşağıda çeşitli benmariler gözükmektedir.

 

admin

Leave your message