• 05077610105
  • info@adanaocaktamiri.com

Sanayi Ocakları

Sanayi Ocakları

Sanayi Ocakları Nelerdir ?

Sanayi veya bir diğer tabir ile endüstriyel ocaklar toplu yemek veya catering yemek hizmeti veren kişilerin tercih ettiği özel amaçlı üretilen gazlı alevli mutfak ekipmanıdır. Çıkan ateş gazın durumuna göre normalden daha fazla ve hızlı akış sağlamasından dolayı ve alevin bulunduğu yerin alanı büyük olduğundan çıkan ısı miktarı da doğru orantılı olarak fazla miktarda olmaktadır. Bundan dolayı büyük miktarda yapılan yemekler daha kısa sürede pişirilmesi sağlanmaktadır.

Sanayi Ocakları Üretim Malzemesi Nelerdir ?

Sanayi Ocakların da kullanılan üretim malzemesi son derece dayanıklı ve uzun ömürlü olması gerekmektedir. Genellikle  üretim de kullanılan malzemeler döküm demir alaşımları olup yüksek ısıya dayanım ve mukavemeti yüksektir. Sürekli yüksek ısılara maruz kalır ve bu yüzden üretimde kullanılan malzemenin yüksek kaliteli olması büyük önem arz eder. Bu nedenlerden dolayı endüstriyel mutfak ekipmanlarının üretim maliyetleri çok yüksektir. Bu sebeple son kullanıcıya ulaşan herhangi bir endüstriyel mutfak ekipmanı evlerde kullanılan ekipmanlara göre çok daha pahalıdır. Bunun yanında ekonomik ömürleri evlerde kullanılan malzemelere göre daha uzun olmaktadır. Uzun vadede kullanılan mutfak ekipman veya ocakları aslında ekonomiklik arz edip, sadece  ilk  yatırım maliyeti yüksektir.

Sanayi Ocakları Çeşitleri Nelerdir ?

Sanayi ocakları çok çeşitlilik arz etmektedir. Kısaca maddeler halinde yazmak gerekirse şu şekilde sıralanabilir.

  • Döner Ocakları,
  • Brülörlü Ocaklar,
  • Kuzineli Ocaklar,
  • Fırınlar,
  • Yer Ocakları,
  • Elektrikli Ocaklar,
  • Diğer Özel Ocaklar.

 

 

Yukarıda ki şekilde sanayi ocaklarının tasnifi yapılabilir. Sayfamızda bu ocaklar ile ilgili daha detaylı bilgiyi bulabilirsiniz.

 

Sanayi(Endüstriyel) Ocak Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir ?

Sanayi ocakları seçiminde dikkat edilmesi gerekli en önemli nokta üretilen ocağın TSE yani Türk Standartları Enstitüsü tarafından onaylanmış ve üzerinde damgasının bulunuyor olması ilk ve olmaz ise olmaz bir kuraldır. Dikkat edilecek ilk ve  en büyük özellik budur. Daha sonrasında ise kullanım amacı, malzeme kalitesi ve ürünün fiyatı olarak sıralanabilir. İhtiyacınız olan sadece bir yer ocağı olup fırın kullanmayacak iseniz kuzine tarzı bir ocak almaktansa ihtiyacınıza yönelik olan bir ocağı tercih etmeniz size ekonomiklik sağlayacaktır.

Ayrıca üretim yeriniz olan mutfağın genişliği, üretiminin sağlanacağı ürünü ve iş hacminizi hesap ederek tercih  yapılması gerekmektedir. Bir çok parametre seçilecek ocaklarda dikkat edilmesi gerekenlerdendir.

Endustriyel Ocak

admin

Leave your message